Για τα παιδιά

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Στο Κέντρο Μελέτης μας ΚΑΘΕ μαθητής μαθαίνει να λειτουργεί ομαδικά, αλλά αντιμετωπίζεται και ως ΑΤΟΜΟ με προσωπικές ανάγκες και ιδιαιτερότητες. Για το λόγο αυτό έχουμε καθιερώσει μία πρωτοποριακή διαδικασία, τις Προσωπικές Συνεντεύξεις.

Στις Προσωπικές Συνεντεύξεις ο μαθητής

Ενημερώνεται για την πραγματική εικόνα του και τις προοπτικές του.

Παίρνει συγκεκριμένες οδηγίες για την περαιτέρω πορεία του, ώστε να μην παρεκκλίνει από τους στόχους του και καθοδηγείται με εξατομικευμένο Πρόγραμμα Μελέτης.

Στηρίζεται ψυχολογικά και ενθαρρύνεται.

Οι Προσωπικές Συνεντεύξεις χωρίζονται στις τακτικές που γίνονται σε προκαθορισμένες ημερομηνίες 4 φορές το χρόνο και στις έκτακτες που γίνονται όταν η Διεύθυνση του Κέντρου Μελέτης κρίνει σκόπιμο ή όταν ο μαθητής αισθανθεί την ανάγκη.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

• Καθημερινά, οι εκπαιδευτικοί αξιολογούν και καταγράφουν την απόδοση των μαθητών σε όλα τα στάδια της μελέτης   τους: το βαθμό προσήλωσής τους στο μάθημα, τις επιδόσεις του στη γραπτή και προφορική εξέταση, την προσαρμοστικότητα, και τη γενικότερη συμπεριφορά του.

• Συζητούν και προτείνουν λύσεις για τη βελτίωση της απόδοσής τους.

• Παρακολουθούν, μέσα από ειδική καρτέλα, την πρόοδο κάθε μαθητή/μαθήτριας, όπου τίθενται οι στόχοι και καταγράφονται οι βελτιώσεις σε όλα τα μαθήματα.

• Για όλα αυτά όπως και για τυχόν προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ο μαθητής ενημερώνονται οι γονείς και οι κηδεμόνες. Η ενημέρωση γίνεται τηλεφωνικά και με τον προσωπικό κωδικό στην ιστοσελίδα μας.

Για τους γονείς

ΤΟΜΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ

Ο γονέας πληροφορείται καθημερινά για την πρόοδο του παιδιού και τις εργασίες που έχει κάνει μέσα από την προσωπική σελίδα του παιδιού με τον ατομικό κωδικό πρόσβασης. Έτσι, διευκολύνεται η επικοινωνία γονέων-καθηγητών.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ

• Προσωπικές συναντήσεις με τον υπεύθυνο του κέντρου και τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό.

• Τρεις (3) προγραμματισμένες συναντήσεις το χρόνο.

• Καθημερινή επικοινωνία μέσα από την προσωπική καρτέλα του μαθητή και το τετράδιο επικοινωνίας.

• Διοργάνωση εξειδικευμένων σεμιναρίων που απευθύνονται στους γονείς με θέματα παιδαγωγικής προσέγγισης, ψυχολογίας, μαθησιακών δυσκολιών κτλ.

Ο χώρος μας

Στο KUTTAPO Μελέτης πιστεύουμε πως το σωστό διάβασμα, προϋποθέτει ένα οικείο και καλά οργανωμένο περιβάλλον.

Γι αυτό το λόγο, έχουμε φροντίσει/μεριμνήσει για:

• Χώρους ειδικά διαμορφωμένος για παιδιά.

• Αίθουσες ευρύχωρες και χαρούμενες.

• Δανειστική βιβλιοθήκη.

• Γωνιά επιτραπέζιων παιχνιδιών.

• Δυνατότητα κατανάλωσης του μεσημεριανού φαγητού.

• Ασανσέρ – κλιματισμό.

Ημέρες λειτουργίας

Το κέντρο σχολικής μελέτης λειτουργεί κανονικά κατά τις σχολικές διακοπές και παραμένει κλειστό, μόνο κατά

τις εξής ημέρες: 28η Οκτωβρίου, Παραμονή Χριστουγέννων έως και 2/1, Καθαρή Δευτέρα, Θεοφάνεια,

25η Μαρτίου, Μ. Πέμπτη έως και Τρίτη του Πάσχα, Πρωτομαγιά, Εορτή Αγ. Πνεύματος.